جـــــدیدترین مطالب

کفی طبی

راهنمای کامل انتخاب و خرید انواع کفی طبی بر اساس عارضه، جنس و روش ساخت

کفی طبی کفش سنرست یک محصول با کیفیت و با دوام است که درای یک سال گارانتی بوده و در انواع مختلفی ارایه میگردد. شما میتوانید برای کفش خود انواع کفی را هم بر اساس اسکن کف پای خود تهیه کنید و هم از انواع پیش ساخته استفاده نمایید. واضح است کفی‌های طبی که بر اساس اسکن کف پای شما ساخته شده باشند بیشترین هماهنگی را با پا داشته و درمان را سرعت می بخشند. برای آشنایی با انواع کفی طبی، قیمت و خرید آنلاین این مطلب اطلاعات مفیدی را به شما ارایه خواهد نمود.

کفی طبی چیست

کفی طبی یک محصول کمکی (ارتز) است که برای اصلاح مشکلات پا و قوزک بدون نیاز به عمل جراحی کاربرد دارد. این محصول با توزیع فشار از یک نقطه به سایر نقاط پا به کاهش درد و تسکین علائم بیماران از جمله بیماران دیابتی، بیماران با کف پای صاف و مشکلات خار پاشنه در بزرگسالان و کودکان کمک می‌کند.

اگر گشتی در بازار و یا سایت های اینترنتی فروش کفی طبی بزنید انواه کفی کفش را پیدا هواهید کرد که بری از آنها طبی و برخی دیگر به صورت غیر طبی میباشند.

شما بر اساس نوع استفاده خود می‌توانید هر یک از مدل ها را استفاده نمایید در ادامه اطلاعاتی را که بتوانند به شما در انتخاب کفی کفش مناسب کمک کنند آورده شده است و شما با انواع آنها بیشتر آشنا می‌شوید.

کفی کفش غیر طبی

بعضی از کفی‌ها به شکل ساده و غیر طبی ساخته می شوند، مانند کفی‌های ضربه‌گیر که در کفش‌های معمولی قرار داده می‌شوند و بدون نیاز به تجویز پزشک در بازار به فروش می‌رسد.

کفی طبی کفش

کفی های طبی به چند منظور تولید و استفاده میشوند،سه مورد از انواع کفی‌های طبی عبارتند از: کفی های طبی که برای برای اصلاح در ساختار پا طراحی و تولید میشوند. کفی های طبی که برای پیشگیری از بوجود امدن ناهنجاری و بد شکلی در پا طراحی و تولید میشوند و دسته سوم کفی های طبی هستند که برای هر دو عملکرد اطلاح و پیشگیری طراحی و تولید میشوند. نوع دیگر کفی ها کفی های طبی هستند که بر خلاف کفی‌های غیر طبی استاندارد بوده و باید به صورت مخصوص برای هریک از بیماری های پا با ویژگی های خاص هر بیمار خریداری شوند، تا با نیاز و شرایط خاص وی مطابقت کامل داشته باشند.

این کفی‌های طبی در برای اصلاح یا تغییر عملکرد پا استفاده می‌شوند و مختص درمان، تصحیح و محافظت از پا و کف پا می باشد.

انواع کفی طبی کفش بر اساس عارضه

کفی‌های طبی انواع مختلفی دارند که بنا بر نوع خود قادرند در بهبود و درمان بیماری های مختلفی همچون درمان زخم پای بیماران دیابتی، بیماران و کودکان با کف پای صاف و … نقش آفرینی کنند.

در ادامه با انواع کفی‌های طبی از زاویه نفش که برای درمان انواه بیماریهای پا دارند آشنا میشویم.

کفی طبی کف پای صاف

کف پای صاف مشکل شایع و مادرزادی و بدون درد است که بیماران مبتلا به این عارضه فاقد خمیدگی و قوس کف پا هستند و هنگامی که می ایستند کف پای آنان مماس بر زمین می شود. این عارضه مفصل شل نیز نامیده می شود زیرا شلی مفصل باعث از بین رفتن قوس کف پا هنگام ایستادن می گردد.

از آنجا که صافی کف پا سبب می شود تمام نیروهای وارد شده از سطح زمین به کف پا انتقال داده شوند کسانی که دارای کف پای صاف هستند با مشکلات زیادی در مفاصل، روبرو هستند برخی از این مشکلات عبارتند از درد در زانو، پاشنه پا ، ستون فقرات و تورم مچ پا.

از جمله مشکلاتی که میتوانند عوارض صافی کف پا را حاد‌تر نمایند میتوان به دیابت، چاقی ، ضربه یا جراحت در پا و قوزک پا، آرتریت روماتوئید، فشار خون بالا و افزایش سن اشاره نمود

این کفی از جنس فوم نیمه سخت ساخته شده است،این فوم قابلیت تحمل فشار زیاد برای افراد سنگین وزن و اعمال نیروی اصلاحی مورد نیاز برای پای نوجوانان را دارا  می باشد که در اثر اینگونه فشار ها دچار تغییر شکل نمی شود و از بین نمی رود.

ارتفاع دیواره های پاشنه در این کفی ۱۴ میلی متر بوده و دارای وج داخلی ۵ میلی متری می باشد.

جنس روی این کفی بسته به نظر مشتری میتواند چرم طبیعی ، پارچه یا اشبالت باشد.

کفی طبی دیابتی

تاثیرات بیماری دیابت بر روی پاهای انسان به دو دسته عصبی و عروقی تقسیم می شوند. تاثیرات عصبی باعث می شوند که پای انسان بی حس شود و انسان توانای تشخیص سردی و گرمی و آسیب های وارد شده به پای خود را نداشته باشد که منجر به گسترش آسیب دیدگی در پای فرد می شود.

همچنین تاثیرات عروقی باعث کاهش فشار خون در پای بیمار شده و در صورت بوجود آمدن آسیب،احتمال عفونت در پا و گسترش عفونت بسیار بالا می رود. یکی از راه های درمان و جلوگیری از عوارض بیماری دیابت استفاده از کفی طبی می باشد. سنرست با توجه به علم روز جهانی و مدرن ترین روش ها،دست به طراحی و تولید، انواع کفی طبی مناسب بیماران دیابتی زده است. این کفی ها باعث جلوگیری از فشار و نیرو های برشی وارد پا شده و از ایجاد آسیب دیدگی در پا جلوگیری میکنند.همچنین با طراحی خاص خود باعث ایجاد لایه ای بسیار نرم و محافظ در پا شده که از زخم های که قبلا بر اثر آسیب دیدگی در پا بوجود آمده اند محافظت کرده و منجر به بهبود زخم ها می شود.

کفی طبی مخصوص آرتروز

آرتریت و آرتروز دو بیماری التهاب و تخریب مفصلی هستند که باعث فرسایش استخاون ها و التهاب و از بین رفتن مفاصل می شود. یکی از رایج ترین نوع این بیماری ها آرتریت یا آرتروز زانو و مچ پا است که به مرور مفاصل را از بین میبرد و باعث فرسایش استخوان های زانو و مچ پا برو روی یکدیگر می شوند. این بیماری باعث ایجاد درد و التهاب در مفاصل شده که این عوارض با فشاری که از طرف زمین به پای بیمار وارد می شود تشدید شده که راه رفتن را برای بیمار سخت و دشوار می کند. یکی از راه های پیشگیری و درمان این عوارض استفاده از کفی طبی مخصوص است. سنرست با توجه به نیاز بیماران و با جدیدترین متد های روز جهانی محصول زیر را برای انواع آرتروز طراحی و تولید کرده است.

این کفی برای بیماران نقش یک کمک فنر را ایفا می کند و باعث جذب فشار و ضربه های وارده به زانو و مچ پای بیمار می شود، در نتیجه باعث جلوگیری از تشدید بیماری و عوارض آن می شود. تمرکز دیگر این کفی بر روی اصلاح الگوی زانو بیماران استئوآرتریت است که به شکل o است.این کفی با اعمال نیروی های اصلاحی به مرور زمان سعی در اصلاح این الگوی غلط دارد.

کفی‌های طبی به چند روش طراحی و تولید می‌شوند که قدیمی ترین روش آن استفاده از قالبگیری گچی است که از پای بیمار گرفته می‌شود،روش نسبتا جدید تر قالبگیری، قالبگیری با فوم باکس است. این قالب می‌تواند هر گونه ناهنجاری که در ساختار پای بیمار وجود دارد را نشان دهد.

متخصصان آزمایشگاهای طراحی و ساخت کفی های طبی با استفاده از قالب تهیه شده از پای بیمار ، یک کفی اختصاصی برای بیمار طراحی می‌کنند که فشارهای ناشی از بدشکلی و پا را خنثی کرده و ناهنجاری‌های پا را اصلاح کند. اما جدید ترین و مدرن ترین روش طراحی و تولید کفی های طبی،اسکن سه بعدی پای بیمار با روش های CAD/CAM است که در مرحله بعد از اسکن درستگاه CNC منطبق بر آن اسکن یک کفی طبی با دقیق ترین حالات ممکن برای بیمار تولید میکند. ما در آزمایشگاه سنرست با جدید ترین روش و با استفاده از اسکن های سه بعدی و دستگاه CNC مرغوب ترینو دقیق ترین کفی های طبی را برای شما عزیزان تولید میکنیم.

کفی طبی برای قوس بلند کف پا

عارضه افزایش قوس طولی کف پا باعث دردی شدید تر از عارضه صافی کف پا می شود به این دلیل که فشار وارد شده به پا بیشتر خواهد بود. این عارضه پوشیدن کفش و راه رفتن را برای افراد بسیار سخت خواهد کرد و تاثیرات منفی زیادی بر روی پا میگذارد که از جمله آن ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کوتاه شدن طول پا
  • تغییر شکل انگشتان پا
  • انحراف مچ پا به سمت داخل
  • خشکی مفاصل و عدم انعطاف آن ها
  • عدم تعادل در ایستادن

سنرست برای درمان این عارضه دست به طراحی یک کفی کاملا اختصاصی زده است که با اسکن سه یعدی پای هر بیمار کفی مختص خوده فرد طراحی و تولید می شود.در نتیجه باعث اثر بخشی هرچه بیشتر این کفی ها می شود.

کفی طبی مناسب درد جلو پا

متاتارسالژی به عارضه درد و التهاب در قسمت جلویی پا یا زیر پنجه پا گفته می شود که در اثر فشار بیش از اندازه به پا به وجود می آید،گفته می شد. این عارضه با درد در زیر پنچه باعث سخت شدن راه رفتن و انجام اعمال روزانه برای افراد می شود. کفی‌های طبی متاتارسالژی سنرست به گونه ای طراحی شده اند که فشار را از روی استخوان های متاتارس برداشته و با استفاده از پد متاتارس باعث ایجاد فضای بسیار نرم و بالشتی در زیر پنجه پا می شود،در نتیجه درد تسکین یافته و به مرورو زمان به بهبود دائمی می انجامد.

کفی طبی افتادگی شدید قوس پا

در افرادی که دچار عارضه افتادگی،بیرون زدگی استخوان ناویکولار و افتادگی قوس پا هستند، درد خصوصا در هنگام پوشیدن کفش و فعالیت های ورزشی و روزمره احساس می شود.که اینگونه فعالیت ها را برای این دسته از افراد سخت و طاقت فرسا می کند. سنرست برای درمان استخوان ناویکولار دست به طراحی کفی طبی همراه با پد ناویکولار زده که این پد درقسمت استخوان قرار دارد . جنس کفی از دو نوع فوم سخت و نرم می باشد که برای افرادی که دچار افتادگی شدید ناویکولار هستند بسیار اثر بخش می باشد.

کفی طبی خارپاشنه

خارپاشنه به عارضه ای گفته میشود که سبب به وجود آمدن زایده استخوانی در پاشنه پا می شود و معمولا درخانم ها شایع است که براثر فشار مکانیکی بیش از حد به پاشنه پا اینجاد می شود. خارپاشنه باعث:

  • گسترش درد در ناحیه کف پا
  • تغییر الگوی راه رفتن
  • آسب رساندن به پاها،زانوها،باسن و پشت
  • و در بعضی از درمان ها باعث پارگی رباط پلانتار شود

کفی طبی خارپاشنه سنرست با استفاده از فوم نرم برای آفلود کردن و کاهش فشار از روس استخوان کاریکانوس استفاده کرده است.در مرکز پاشنه این محصول آفلود صورت گرفته است. در صورت استفاده مداوم از کفی طبی خارپاشنه و انجام نرمش های مربوطه به صورت مداوم طی مدت زمان 10 روز 80 درصد از درد تسکین یافته ودرصورت ادامه استفاده عارضه خارپاشنه به طور کامل بهبود می یابد.

کفی طبی برای چرخش پای کودکان

الگوی راه رفتن با پنجه روبه داخل در کودکان عارضه ای است که در آن پاها و کل اندام تحدانی بدن در راه رفتن به سمت هم قرار خواهند گرفت.در صورتیکه در الگوی صحیح راه رفتن اندام باید در کناره هم و موازی قرار گیرند.این عارضه باعث کم شدن تعادل کودکان در راه رفتن و موجب زمین خوردن های او خواهد شد.و در صورت نادیده گرفته شدن باعث اینجاد بدشکلی دائمی در پای کودک خواهد شد. کفی طبی گیت پلیت مخصوص کودکانی طراحی و تولید شده است که از این عارضه رنج می برند. این کفی با قرار گرفتن دی زیر سر استخوان های متاتارس و کنترل حرکت این استخوان متاتارس پنجم باعث اعمال نیروی اصلاحی شده و در صورت استفاده مداوم الگوی راه رفتن کودک با پنجه روبه داخل را اصلاح کرده و باعث بهبود این عارضه می شود.

کفی طبی کبری پد یک نیم کفی طبی برای کفش های مجلسی و کفش هایی که دارای سر پنجه باریک هستند می باشد که فضای کافی برای یک کفی طبی کامل را ندارند. این نیم کفی در کف کفش چسبانده شده و برای عارضه هایی چون صاقی کف پا و درد های مزمن کف پا استفاده می شود. توجه شود که این کفی طبی یک نیم‌کفی بوده و برای جلوگیری از جابه جایی در کفش در هنگام استفاده،حتما باید در کفش چسبانده شود.

انواع کفی‌های طبی از نظر جنس

کفی‌های طبی از نظر جنس به دسته های مختلفی تقسیم بندی میشوند که با روکش هایی از جنس های پارچه ، چرم طبیعی ، چرم مصنوعی ، اشبالت و … روکش می شوند.

بهترین جنس روکش،روکش با جنس چرم طبیعی است که از دوام بیشتری برخوردار بوده و عرق را در خود جذب میکند که باعث دیر بو گرفتن پا می شود. در ادامه با دسته بندی انواع کفی ها بر اساس جنس آشنا می شوید.

کفی طبی با فوم مخصوص ارتوپدی

در دو تراکم سخت و نرم این فوم ها مقداری مناسبی مواد ایی.وی.اِی(EVA) استفاده شده است که آنها را تبدیل به فوم های مموری کرده است.  از مقدار مواد  کفی های نرم برای جلوگیری ورود ضربه به پا و افزایش تعادل در راه رفتن استفاده می شوند و در خصوص افرادی که به بدشکلی پا و ارتریت مبتلا هستند با جلو گیری از فشار زیاد بر روی نقاط دردناک پا،درد را کاهش داده و باعث بهبود عملکرد پا و راه رفتن بیمار می شود همچنین در افراد دیابتی باعث جلوگیری از زخم های دیابتی و عارضه های ان می شود.

کفی طبی با فوم خیلی نرم

محصولاتی که با فوم خیلی نرم ساخته می شوند برای جذب حداکثری فشارها به کف پا می باشد و برای افرادی که دارای پوست آسیب پذیر و زخم کف پا هستند، بسیار مفید خواهد بود.

کفی طبی با فوم نرم

کفی های ساهته شده با فوم نرم نسبت به نمونه های ساهته شده با فوم خیلی نرم از فشردگی بیشتری برخوردار هستند و دیرتر تغییر فرم می دهند و علاوه بر حمایت قوس طولی پا، فلکسبیلیتی بسیار خوبی را همراه دارند. این فوم ها برای استفاده های عمومی از جمله پیاده روی استفاده می شوند و با محافظت و کنترل قوس کف پا باعث جلوگیری از کمردرد و زانو درد و درد های موضعی در پا میشوند.

کفی طبی با فوم نیمه سخت

فوم نیمه سختی که برای ساخت کفی استفاده می شود دارای دانسیته بالا بوده و از کیفیت بالایی بر خوردار هستند و در برابر تغییر فرم مقاومت بیشتری نسبت به دو نمونه بالا دارند. بدیهی است استفاده از هر نوع فوم با توجه به نوع عارضه بیمار و کارکردی که قرار است محصول نهایی داشته باشد متفاوت است.

کفی طبی با فوم سخت

کفی های ساخته شده با فوم سخت، ساپورت بسیار خوبی را در بسیاری از عارضه ها ایجاد می کند و برای وارد کردن نیروهای اصلاحی از این نوع فوم استفاده می شود.

کفی طبی فوم با تراکم مختلف

این کفی ها از سه لایه خیلی سخت، سخت و نرم ساخته می شوند که لایه نرم با پا تماس خواهد داشت. ترکیب این سه تراکم باعث می شود که سطح زیرین تشکیل دهنده کفی از مقاومت خوبی برخوردار باشد و سطحی که با پا تماس دارد نرم باشد و آزار دهنده نباشد.

کفی طبی دو قسمتی

کفی طبی دو قسمتی از دو قسمت با جنس های متفاوت درست شده است که یک قسمت تشکیل دهنده پاشنه کفی و قسمت دیگر تشکیل دهنده قوس و پنجه کفی است. این کفی مخصوص بیمارانی طراحی و تولید شده است از دو عارضه در پاشنه و کف پای خود رنج می برند مانند بعضی از بیماران دیابتی که از عارضه چرخش استخوان کالکانئوس به سمت داخل و از زخمی در ناحیه پنجه پا بصورت همزمان رنج می برد.

کفی طبی سلیکون بیس

کفی طبی سیلیکون بیس با داشتن یک لایه سیلیکونی از انتقال ناگهانی فشار ضربات جلوگیری نموده تا به پا آسیبی وارد نشود، از آنجا که با افزایش سن به مرور پاها نیز ضعیف‌تر می‌شوند، در طول زمان احتمال انتقال آسیب و استرس به پا نیز افزایش می یابد لذا کفی طبی سیلیکونی نیروهای برشی و عمودی که از زمین به کف پا وارد می شود را جذب و پخش می کند. استفاده بجا از سیلیکون در کفی طبی، آن را به یک محصول منحصر بفرد و هوشمندانه تبدیل میکند.

انواع کفی طبی از نظر ساخت

انواع مختلفی از کفی های طبی در بازار یافت میشوند که اگر بخواهیم آن ها را بر اساس نوع ساخت بررسی کنیم میتوانیم از کفی های CNC ، تزریقی و کفی‌های سه بُعدی نام ببریم. هر کدام از انواع این کفی ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که اگر از آنها به درستی و در جای خود استفاده گردد میتواند بسیار کارآمد باشد.

کفی طبی cnc

کفی طبی CNC یکی از مرغوب ترین کیفیت کفی ها را داراست استفاده از فوم مناسب و همچنین طراحی منحصر به فرد که بر اساس اسکن کف پای بیمار انجام شده باشد میتواند یک کفی مورد اطمینان و مناسب را به وجود آورد . برای اینکه پای سالم تری داشته باشید حتی در صورتی که به عارضه خاصی دچار نباشید میتوانید با تهیه و استفاده این کفی به بهترین نحو از مبتلا شدن به عارضه های شایع جلوگیری به عمل آورید.

ساخت کفی بر اساس اسکن سه بعدی اسکن فشار و اسکن دوبعدی

امروزه کفی‌هایی که بر اساس قوس های پای هر فرد طراحی و ساخته می شود به یکی از مؤثرترین روش های درمانی در عارضه های کف پا محسوب می شود و در سالهای اخیر گرایش روز افزونی در دنیا به این محصولات شده است. برای ساخت این نوع کفی ها، احتیاج به فرم کف پا هست که اسکن سه بعدی از کف پا، در حقیقت قالبی دیجیتال از کف پا هست که مختصات طول و عرض و ارتفاع پای هر شخص را به ما می دهد تا با انطباق آنها با اسکن فشار و اسکن دو بعدی می توانیم به محصول کاملاً شخصی سازی شده بدست پیدا کنیم.

ساخت کفی بر اساس داده های معاینه بالینی اسکن فشار یا اسکن دو بعدی

زمانی که اسکن سه بعدی در اختیار نداشته باشیم، باز هم می توان کفی فومی را طراحی کرد و ساخت. فقط کافی است تا داده های بالینی، اسکن فشار و اسکن دو بعدی کف پای هر شخص داده شود تا براساس این داده ها محصول متناسب با شرایط هر فرد ساخته شود.

ساخت کفی پیش ساخته

اگر عارضه شما شدید نیست بنا بر نظر پرشک میتوانید از نمونه های پیش ساخته نیز برای درمان استفاده کنید . سنرست انواع مختلفی از کفی‌های طبی پیش ساخته را تولید میکند که شما در بخش مخصولات میتوانید آنها را مشاهده کنید.

کفی طبی تزریقی

این کفی‌های ارزان قیمت از مواد پی.یو ساخته شده اند و در همه کفش ها قابلیت جایگذاری دارند.

کفی‌های تزریقی با تراکم بالا

کفی‌های تزریقی از مواد پی یو ساخته شده اند که یکی از انواع کفی های پیش ساخته محسوب می شوند. این نوع کفی ها با تراکم سخت در عارضه های کف پایی مانند سافی کف پا مخصوصاً برای نوجوانان بسیار مفید خواهد بود.

کفی‌های تزریقی با تراکم پایین

کفی‌های ترزیقی با فوم سرد، می توانند یک فضای بالشتکی بسیار راحت در زیر پا ایجاد کند، که افراد با دردهای کف پایی می تواند از خواص این نوع محصولات بهره ببرند.

کفی‌های تزریقی با فوس طولی بالا

در افرادی که می خواهیم کفی ارزان قیمت ولی بسیار مؤثر و اصلاح کننده استفاده کنیم از این نوع کفی ها بهره می بریم.

کفی‌های بی تزریقی با فوس طولی پایین

ارتفاع این نوع کفی ها که معمولاً نرم هستند صرفاً برای جایگذاری راحت در کف می باشد و می تواند حس خوبی را در پیاده روی های طولانی به فرد ببخشد.

کفی طبی سه بعدی

این محصول به وسیله پرینتر سه بعدی ساخته می شود و جنس آن از مواد فلکسیبل می باشد. بسیاری از افرادی که کفی‌های تطابقی با دوام نیاز دارند می توانند از این محصولات استفاده کنند.

انواع کفی طبی بر اساس طول

یک نوع دسته بندی، براساس طول کفی میباشد که به سه دسته ذیل تقسیم بندی می شوند.

کفی طبی با طول کامل

کفی‌های با طول کامل از پاشنه تا نوک انگشتان را در بر می گیرند که حداقل دو ظاهر و شکل خاص هستند. مدل کلاسیک(classic) در کفش هایی که دارای پنجه پهن هستند فیت می شوند و کفی‌های “متناسب “(Finn fit) در کفش های معمولی به خوبی جایگذاری میشوند.

کلاسیک(classic)

متناسب (finn feet)

کفی‌ طبی با دو سوم طول

این نوع کفی‌های تا پشت انگشتان و سر استخوان های متاتارس می آیند، از محل خم شدن پا در قسمت جلویی آزاد می باشند.

نیم‌کفی

نیم کفی ها مانند کبری پد فقط قوس طولی پا را حفظ می کند و هیچ کجای کفش را تنگ نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *